Header Social – Right

The DBM South-West Doubles League

Anderida 2000-2009

Anderida was a hugely popular themed DBM doubles competition, originated by Michael Grant and later run by Eric Cruttenden, held at Pevensey Bay in Sussex from 1998 to 2009.  In its final year two parallel competitions were run, one using Field of Glory rules.  The competition ended due to Eric’s ill-health coinciding with the closure of part of the usual venue: it is sadly missed.

 

Anderida, 11/12 November 2000

15mm DBM doubles

“The Macedonians and their Enemies”

Posn Players Army Allies Total Score Scores by round
1 M Naylor & P Denham Arabo-Aramaean (Hatra) Parthian 40 10 10 10 10
2 A Harley Early Carthaginian Numidian 31 10 6 6 9
3 J Graham-Leigh & R King Marian Roman 30 10 10 0 10
4 D Pearce & J Morgan Graeco-Bactrian Saka 30 6 10 5 9
5 B Espie & S Robson Bosporan Skythian 29 3 10 6 10
6 S Royle & J Scott Classical Indian Classical Indian 27 0 10 10 7
7= R Would & M Wilkinson Hellenistic Greek 26 10 10 6 0
7= N Bennett & R Pimlott Marian Roman Galatian 26 5 7 4 10
7= E Cruttenden & A Waller Later Pre-Islamic Arab Nomad Arab 26 5 10 5 6
10= D Parish & P Woods Later Achaemenid Persian 25 10 10 4 1
10= P Hardy & L Farley Marian Roman Galatian 25 10 0 10 5
12= N Ellard & I Hartley Alexandrian Imperial Classical Indian 24 10 5 5 4
12= I Pudney & M Mitra Classical Indian Classical Indian 24 5 5 8 6
14= D, S & G Bruce Alexandrian Imperial Classical Indian 23 10 5 5 3
14= R Glanfield & K Fisher Parthian Later Pre-Islamic Arab 23 10 0 5 8
14= P Glover & partner Seleucid Parthian 23 4 10 5 4
17= R Perry & partner Bosporan Skythian 22 7 10 4 1
17= A Crowther & M Knight Seleucid 22 5 6 5 6
19= R Cooke & D Fairfax Seleucid Hellenistic Greek (Aitolian) 21 5 6 5 5
19= G Willmott & A Huyton Parthian Arabo-Aramaean (Hatra) 21 0 10 5 6
21= Another entry from West Kent Graeco-Bactrian 20 10 0 10 0
21= C Sharpe & R Wales Early Carthaginian Numidian 20 5 5 2 8
21= J Nicholls & S Churchill Graeco-Indian Classical Indian 20 4 4 2 10
21= R Jeffrey-Cook & G Coates Seleucid 20 5 4 6 5
25= L Procter & R Young Seleucid 19 10 4 5 0
25= L Greaves & R McCammon Kyrenean Greek Early Libyan 19 5 0 10 4
25= G & A Fordham & C Coxwell Ptolemaic 19 10 0 5 4
28 B & D Harman Maccabean Jewish 18 0 7 5 6
29= M Irving & G Horwood Later Achaemenid Persian 17 5 5 5 2
29= M Searle & D Reeve Seleucid 17 0 0 10 7
31= P Fencott & J Kirk Kushan 16 6 5 5 0
31= A Bird, J Parker & D Spencer Polybian Roman Hellenistic Greek (Aitolian) 16 5 3 4 4
31= M Jones, A Heath & C Barnaby Alexandrian Macedonian 16 0 5 5 6
34= D Whittenbury & S Neate Early Carthaginian 15 0 7 8 0
34= T Silvey & B Thornhill Classical Indian Classical Indian 15 0 5 0 10
34= P Steele & P Szuscikiewicz Mithridatic Early Armenian 15 0 3 6 6
37 P Rummery & R Warren Galatian 14 0 10 0 4
38= S Kippax & S Horn Polybian Roman Numidian 13 4 0 5 4
38= M & R Harman Alexandrian Macedonian 13 0 0 10 3
38= N Roberts & N O’Brien Maccabean Jewish 13 6 0 5 2
41 I Dyer & A Parrock Later Achaemenid Persian 10 10 0 0 0
42 B Muller & B Hone Massagetae Mountain Indian 7 0 3 4 0
43= P Dale & C Ager Parthian Parthian (Elymaian) 5 0 0 0 5
43= M Grant & J Janes Camillan Roman 5 0 0 0 5

3rd place decided by percentage losses in final game

A Harley entered with A Scott who kindly agreed to command the Reserve Army when it became necessary

 

Anderida, 12/13 November 2005

15mm DBM doubles

“A Thousand Years Ago” – All armies dated 1005 AD

Posn Team No Players Army Total Score Scores by round Opponents by round
1 30 Simon & Matthew Hall Hindu Indian 34 5 10 10 9 33 7 15 31
2 32 Darrell Pearce & Jeremy Morgan Tamil Indian (Chola Empire) 32 10 3 9 10 28 35 13 36
3 11 Derek & Stuart Bruce Nikephorian Byzantine 30 7 10 8 5 6 29 20 9
4 9 John Mumford & Dave Madigan Andalusian 30 6 10 9 5 22 38 10 11
5= 31 Martin Naylor & Greg Mann Hindu Indian (Rajput) 29 9 9 10 1 34 24 35 30
5= 20 James Parker, David Spencer & Andy Davies Khazar 29 10 7 2 10 26 13 11 1
7= 15 Dave Parish & Patrick Woods Nikephorian Byzantine 26 6 10 0 10 19 18 30 12
7= 28 Nik Gaukroger & John Calvert Hindu Indian 26 0 10 10 6 32 26 33 25
9= 5 Andrew Coulson & Jeavon Hood East Frankish 25 5 5 10 5 7 33 2 3
9= 24 Andy & Matthew Dallman & John Granvill Christian Nubian 25 10 1 6 8 25 31 12 22
11= 3 Malcolm Gordon & Steven Hardy Norse Leidang (Swedish) 24 10 4 5 5 8 10 1 5
11= 25 Paul & James Stovell Christian Nubian 24 0 10 10 4 24 23 4 28
13 10 Nigel Ellard & Ivan Hartley Andalusian 23 10 6 1 6 4 3 9 35
14= 2 Lee Sanders & John Hogan Norse Viking (Dublin Viking) 21 6 5 0 10 1 12 5 21
14= 35 Mike & Jenn Klaka Early Samurai 21 10 7 0 4 36 32 31 10
16= 4 John Graham-Leigh & Russell King West Frankish (Aquitanian) 20 0 10 0 10 10 8 25 7
16= 16 Mark Lewis & John Holkham Rus 20 4 5 5 6 12 21 6 37
16= 22 Steve Goldsmith & Steve Wiltshire Fatimid Egyptian 20 4 9 5 2 9 37 14 24
16= 33 Hans Kroonenburg & Ian Gardner Tamil Indian 20 5 5 0 10 30 5 28 14
16= 36 Jim Nicholls & Paul Hull Early Samurai 20 0 10 10 0 35 34 29 32
21= 1 Alan Huyton & Graham Willmott Pre-Feudal Scots 19 4 10 5 0 2 19 3 20
21= 6 Richard Jeffrey-Cook & David Edwards East Frankish 19 3 6 5 5 11 14 16 13
21= 13 Alan Waller & Eric Cruttenden Nikephorian Byzantine 19 10 3 1 5 23 20 32 6
24 29 Graeme Carroll & Graham Jonsson Hindu Indian (Rajput) 18 9 0 0 9 14 11 36 23
25= 37 Nick O’Brien & Dave Turner Feudal Spanish 17 4 1 8 4 38 22 19 16
25= 38 John Orange & Dave Putt Andalusian 17 6 0 6 5 37 9 21 18
27 18 Richard Love & Nicky Newton Rus 16 6 0 5 5 21 15 7 38
28 12 Graham Cross & Michael Searle Nikephorian Byzantine 15 6 5 4 0 16 2 24 15
29= 8 Kieron Smith & Stuart Brotherton Middle Anglo-Saxon 13 0 0 7 6 3 4 34 19
29= 21 Paul Fencott Pecheneg 13 4 5 4 0 18 16 38 2
31= 7 Rod Glanfield & Kevan Reid Early Slav (Wends) 10 5 0 5 0 5 30 18 4
31= 14 Warren Thompson & Steve Tuson Nikephorian Byzantine 10 1 4 5 0 29 6 22 33
31= 19 Malcolm Osborne & Tony Crowther Early Serbian 10 4 0 2 4 15 1 37 8
34 26 Robert Harman Buyid 9 0 0 3 6 20 28 23 34
35= 23 Graham Fordham & Chris Coxwell Fatimid Egyptian 8 0 0 7 1 13 25 26 29
35= 34 Barry & Derek Harman Khmer 8 1 0 3 4 31 36 8 26

Trophies were awarded to the top three finishers, plus:

Bravely Fought Prize: shared between the two teams in 35th place

Junior Prizes: Matthew Hall and Stuart Bruce

Best Painted Army: Nick O’Brien and Dave Turner’s Feudal Spanish

Best Baggage: Mike & Jenn Klaka’s Early Samurai

Society of Ancients Special Award: Kieron Smith & Stuart Brotherton, for their courage in bringing Middle Anglo-Saxons

 

Anderida, 11/12 November 2006

15mm DBM doubles

“Holy Land” – armies which campaigned or were based in Palestine or southern Syria

Posn Team No Players Army Total Score Scores by round Opponents by round
1 14 Lee Sanders & John Hogan Early Imperial Roman, 114 AD 32 6 10 6 10 13 10 1 20
2 8 Paddy Woods & Mark Lewis Seleucid, 281 BC 32 10 2 10 10 7 20 24 4
3 22 Darrell Pearce & Jeremy Morgan Fatimid Egyptian, 1167 AD 31 10 10 5 6 21 28 20 6
4 6 Nick Bennett & Jim Nicholls Neo-Assyrian Later Sargonid, 680 BC 28 6 8 10 4 5 16 3 22
5 1 Steve Tuson & Warren Thompson New Kingdom Egyptian, 1199 BC 27 8 9 4 6 2 18 14 28
6 10 Paul & James Stovell Seleucid, 166 BC 26 6 0 10 10 9 14 16 3
7 28 Mike & Jenn Klaka Timurid, 1400 AD 24 10 0 10 4 27 22 23 1
8= 15 Mike Searle & Graham Cross Palmyran, 260 AD 23 4 5 10 4 16 13 18 25
8= 25 Andrew Coulson & Jeavon Hood Later Crusader, 1191 AD 23 5 6 6 6 26 23 21 15
8= 20 Nik Gaukroger & John Calvert Abbasid Arab, 836 AD 23 10 8 5 0 19 8 22 14
11 21 David Edwards & Steve Wiltshire Early Crusader, 1098 AD 22 0 10 4 8 22 19 25 9
12= 4 John Graham-Leigh & Russell King Neo-Assyrian Empire, 701 BC 21 5 6 10 0 3 11 17 8
12= 17 Rod Glanfield & Kevan Reed Palmyran, 272 AD 21 1 10 0 10 18 2 4 26
14= 12 Alan Waller Marian Roman, 64 BC 20 5 0 5 10 11 3 7 23
14= 24 Malcolm Gordon & Steve Hardy Fatimid Egyptian, 1167 AD 20 4 10 0 6 23 26 8 13
16= 5 Malcolm Osborne & Tony Crowther Early Bedouin, 680 BC 19 4 5 5 5 6 9 13 11
16= 11 Barry & Derek Harman Maccabean Jewish, 148 BC 19 5 4 5 5 12 4 9 5
18 13 James Parker & Andy Davies Ptolemaic, 55 BC 18 4 5 5 4 14 15 5 24
19= 7 Andy Dallman & John Glanvill Early Achaemenid Persian, 480 BC 16 0 5 5 6 8 27 12 18
19= 9 Adrian Bird & Orhan Ertughrul Seleucid, 281 BC 16 4 5 5 2 10 5 11 21
21= 3 Alan Huyton & Graham Willmott Libyan Egyptian, 946 BC 15 5 10 0 0 4 12 6 10
21= 19 Matt Easom & Matthew Dallman Abbasid Arab, 795 BC 15 0 0 5 10 20 21 2 27
23= 18 Graeme Carroll & Graham Jonsson Patrician Roman, 450 AD 14 9 1 0 4 17 1 15 7
23= 26 Robert Harman Khwarizmian, 1227 AD 14 5 0 9 0 25 24 27 17
25 16 Eric Cruttenden Hittite Empire, 1274 BC 13 6 2 0 5 15 6 10 2
26 2 Kieron Smith & Stuart Brotherton Early Bedouin, 999 BC 12 2 0 5 5 1 17 19 16
27 23 John Holkham & Dave Turner Fatimid Egyptian, 1167 AD 10 6 4 0 0 24 25 28 12
28 27 Deon Whittaker Ilkhanid, 1260 AD 6 0 5 1 0 28 7 26 19

First place decided on elements lost in last game

Trophies were awarded to the top three finishers, plus:

Best Painted Army: James Parker and Andy Davies

Best Baggage: Nick Bennett and Jim Nicholls

Bravely Fought Prize: Deon Whittaker

Junior Prizes: James Stovell and Matthew Dallman

Society of Ancients Special Award: Alan Waller, for sportingly agreeing to play solo to even up the number of teams

 

Anderida, 10/11 November 2007

15mm DBM doubles

“The Great Commanders”

Posn Team No Players Army Total Score Scores by round Opponents by round
1 20 Derek & Stuart Bruce Basil II – Nikephorian Byzantine 35 5 10 10 10 17 16 1 29
2 17 Graham Willmott & Paul Stovell Belisarius – Early Byzantine 30 5 10 5 10 20 23 12 7
3 13 Richard Jeffrey-Cook & Ray Briggs Pan Ch’ao – Han Chinese 29 10 10 4 5 14 2 29 19
4 19 Nik Gaukroger & John Calvert Mahmud of Ghazni – Ghaznavid 29 10 9 5 5 22 15 8 13
5 8 Lee Sanders & John Hogan Hannibal – Later Carthaginian 27 6 10 5 6 9 21 19 5
6= 5 Patrick Woods & John Holcomb Pyrrhus – Pyrrhic 26 10 5 7 4 4 12 7 8
6= 29 John Mumford & Nick O’Brien Mehmed II – Ottoman 26 10 10 6 0 30 28 13 20
8= 12 Steve Tuson & Warren Thompson Caesar – Marian Roman 25 10 5 5 5 10 5 17 2
8= 15 Graham Briggs & Paul Fencott Aetius – Patrician Roman 25 9 1 5 10 16 19 18 24
8= 18 Matthew Easom & Matthew Dallman Charlemagne – Carolingian Frankish 25 4 6 5 10 21 9 15 10
11= 2 Dave Parish & Jim Nicholls Ashurbanipal – Neo-Assyrian Later Sargonid 24 10 0 9 5 3 13 4 12
11= 16 Andy Dallman & John Glanvill Attila – Hunnic 24 1 4 9 10 15 14 11 9
13= 1 John Graham-Leigh & Russell King Solomon – Later Hebrew 21 5 6 0 10 7 6 20 14
13= 4 Malcolm Gordon & Stephen Hardy Alexander – Alexandrian Macedonian 21 0 10 1 10 5 3 2 6
13= 25 Orhan Ertughrul & Phil Steele Kublai Khan – Yuan Chinese 21 5 5 4 7 26 24 10 28
16 30 James Stovell & Alan Huyton Janos Hunyadi – Later Hungarian 20 0 6 6 8 29 27 26 21
17= 7 Mike Searle & Graham Cross Shih Huang-Ti – Ch’in Chinese 18 5 10 3 0 1 11 5 17
17= 28 Adrian Bird & David Spencer Montezuma I – Aztecs 18 10 0 5 3 27 29 24 25
19 26 Mike & Jenn Klaka Timur – Timurid 17 5 0 4 8 25 20 30 27
20= 10 David Edwards & Steve Wiltshire Sertorius – Ancient Spanish 15 0 9 6 0 12 22 25 18
20= 24 Barry & Derek Harman Edward Longshanks – Feudal English 15 5 5 5 0 23 25 28 15
22= 9 Graeme Carroll Scipio – Polybian Roman 14 4 4 6 0 8 18 6 16
22= 21 Eric Cruttenden Basil II – Nikephorian Byzantine 14 6 0 6 2 18 8 14 30
22= 22 Robert Harman Genghis Khan – Mongol Conquest 14 0 1 4 9 19 10 3 23
25= 3 Malcolm Osborne, Tony Crowther & Jason Janes Nebuchadnezzar II – Neo Babylonian 13 0 0 6 7 2 4 22 11
25= 6 Alan Waller Pyrrhus – Pyrrhic 13 5 4 4 0 11 1 9 4
27= 23 Deon Whittaker & Alain Padfield Frederick II – Sicilian 11 5 0 5 1 24 17 27 22
27= 27 Kieron Smith & Stuart Brotherton Joan of Arc – Medieval French 11 0 4 5 2 28 30 23 26
29 14 Aubrey & Frank Hopkins Aetius – Patrician Roman 10 0 6 4 0 13 16 21 1
30 11 Kevan Reed & Rod Glanfield Surenas – Parthian 9 5 0 1 3 6 7 16 3

Third place decided on elements lost in last game

Trophies were awarded to the top three finishers, plus:

Best Painted Army: Adrian Bird (Aztecs)

Best Baggage: Barry Harman (Feudal English)

Bravely Fought Prize: Kevan Reed & Rod Glanfield

Junior Prizes: Matthew Dallman and James Stovell

Society of Ancients Special Award: Robert Harman, for an outstanding act of sportsmanship. Deon Whittaker had prepared some spectacular ships, but had been unable to deploy them in the first three games because he failed the waterway roll each time. In the fourth game, against Robert, he failed the roll again: Robert allowed him to place the waterway anyway so that the ships could be launched, even though a waterway narrowing the table was the last thing a Mongol army wanted.

 

Anderida, 8/9 November 2008

15mm DBM doubles

“The Grandeur That Was Rome”

Posn Team No Players Army Total Score Scores by round Opponents by round
1 16 Darrell Pearce & Jeremy Morgan Sassanid Persian, 359 AD 34 10 9 5 10 14 15 12 17
2 12 Colin Sharpe & Mike Bennett Pictish, 211 AD 33 10 10 5 8 19 2 16 4
3 15 Graham Willmott & Paul Stovell Pictish, 347 AD 31 10 1 10 10 9 16 3 6
4 1 John Graham-Leigh & Russell King Camillan Roman, 340 BC 29 5 8 6 10 6 10 18 20
5 2 Warren Thompson & Steve Tuson Early Rhoxolani Sarmatian, 310 BC 25 10 0 5 10 13 12 14 18
6 4 Mike Searle & Graham Cross Seleucid, 204 BC 24 6 6 10 2 5 3 7 12
7 7 Adrian Bird & David Spencer Marian Roman, 74 BC 21 3 8 0 10 3 5 4 13
8= 17 Malcolm Osborne, Tony Crowther & Jason Janes Nobades, 400 AD 20 10 5 5 0 8 18 6 16
8= 6 David Edwards & Steve Wiltshire Seleucid, 140 BC 20 5 10 5 0 1 11 17 15
10= 14 Phil Steele & Chris Ager Early Armenian, 220 AD 19 0 9 5 5 16 13 2 8
10= 20 Eric Cruttenden & Alan Waller Hunnic, 450 AD 19 2 7 10 0 18 19 10 1
12 8 Mike & Jenn Klaka Marian Roman, 42 BC 18 0 5 8 5 17 9 5 14
13= 3 Lee Sanders Gallic, 210 BC 17 7 4 0 6 7 4 15 11
13= 18 Greg Reeve & Stewart Edwards Later Visigothic, 419 AD 17 8 5 4 0 20 17 1 2
15 11 Barry & Derek Harman Jewish Revolt, 132 AD 15 5 0 6 4 10 6 9 3
16 9 Kevin Large & Andy Rourke Early Imperial Roman, 16 AD 14 0 5 4 5 15 8 11 5
17 5 Paul Fencott Parthian, 147 BC 13 4 2 2 5 4 7 8 9
18 10 James Parker & Andy Davies Early Imperial Roman, 89 AD 12 5 2 0 5 11 1 20 19
19 13 Alan Huyton & James Stovell Sassanid Persian, 220 AD 10 0 1 9 0 2 14 19 7
20 19 Robert Harman Hunnic, 433 AD 9 0 3 1 5 12 20 13 10

Trophies were awarded to the top three finishers, plus:

Best Painted Army: James Parker & Andy Davies (Early Imperial Roman)

Best Baggage: Barry Harman (Hunnic – army used by Robert Harman but painted by Barry)

Bravely Fought Prize: Robert Harman

Junior Prizes: James Stovell

Society of Ancients Special Award: Paul Fencott, for displaying the Spirit of Anderida by losing six generals in his games.

 

Anderida, 7/8 November 2009

15mm DBM doubles

“The Flower of Chivalry – 1300 AD”

Posn Team

 

Players Army Total Score Scores by round Opponents by round
1 F Darrell Pearce & Jeremy Morgan Yuan Chinese 34 6 10 8 10 B D H A
2 D John Graham-Leigh and Russell King Golden Horde 25 6 0 10 9 C F G J
3 H Mike Searle & Graham Cross Medieval German 22 9 6 2 5 G J F C
4 C Kevin Everard & John Vaughan Central Asian Turkish (Uighur) 21 4 6 6 5 D B J H
5 A Paul Fencott Dog Peoples 19 1 10 8 0 J G B F
6 J Greg Reeve & Stewart Edwards Yuan Chinese 18 9 4 4 1 A H C D
7 G Eric Cruttenden & Alan Waller Tuareg 11 1 0 0 10 H A D B
8 B Barry & Derek Harman Khmer 10 4 4 2 0 F C A G

Trophies were awarded to the top two finishers, plus:

Best Baggage: Barry Harman

 

This entry was posted in Past Results. Bookmark the permalink.